Η Αγγλία είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης για πρώτη φορά στην ιστορία

Η γυναικεία ποδοσφαιρική ομάδα της Αγγλίας αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για πρώτη φορά στην ιστορία, αφού νίκησε τη Γερμανία στον τελικό του «Γουέμπλεϊ» μετά την παράταση με σκορ 2:1 (1:1).

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν μπροστά σε 87.192 φιλάθλους με γκολ της παίκτριας της Μάντσεστερ Σίτι Κλόε Κέλι στο 110ο λεπτό.

Η Γερμανία είναι μακράν η πιο επιτυχημένη ευρωπαϊκή ομάδα με οκτώ χρυσά μετάλλια και από το 1995 έως το 2013, ήταν η καλύτερη στη «Γηραιά Ήπειρο» έξι συνεχόμενες φορές.

Η τρίτη ήταν τυχερή για την επιλογή του Γκόρντον Άλμπιον. Μετά την ήττα στους τελικούς το 1984 από τη Σουηδία (1:0, 0:1, πέναλτι 4:3) και το 2009 από τη Γερμανία (6:2), η Αγγλία τελικά στάθηκε τυχερή και βοηθήθηκε από την απουσία της Αλεξάνδρα Ποπ. ο καλύτερος σκόρερ της αντίπαλης ομάδας. Ανακοινώθηκε ως βασική, αλλά λόγω μυϊκού προβλήματος την τελευταία στιγμή η Lea Schuler πήρε την ευκαιρία.

Σε ένα ανοιχτό ματς εκατέρωθεν, οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερο χρόνο, περισσότερα σουτ προς την εστία (8-3), και το θρυλικό γήπεδο του Λονδίνου «έσκασε» στο 62ο λεπτό όταν η Έλλα Τουν, μέλος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, της έδωσε το πλεονέκτημα στην ομάδα.

Ο Τίμα Μαγκούλ της Μπάγερν Μονάχου ισοφάρισε 17 λεπτά αργότερα και το καθοριστικό ματς πήγε στην παράταση.

Φυσικά και οι δύο ομάδες ήταν προσεκτικές, το πιο σημαντικό ήταν να προστατέψουν την εστία τους… Ωστόσο, στο 110′ ο Κέλλυ έκανε εξαιρετική δουλειά μετά από κόρνερ και από κοντά έφερε απερίγραπτη χαρά στους γηπεδούχους.

Φωτογραφία: REUTERS/Lisi Niesner

Συγγραφέας: Branimir Smilić