Ο Τσιτσιπάς επικράτησε μέχρι τη φάση των 16

Ο Έλληνας τενίστας Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στους όγδοους τελικούς του Ρολάν Γκαρός – ο τέταρτος παίκτης του πλανήτη νίκησε εύκολα τον Σουηδό Μίκαελ Ίμερ με 3-0.

Στα σετ ήταν 6:2, 6:2, 6:1 για την 23χρονη Αθηναία μετά από μόλις 96 λεπτά τένις στο γήπεδο «Susan Lenglen». Ο επόμενος αντίπαλος του Cicipas θα είναι καλύτερος από τη μονομαχία που θα δώσουν αργότερα το Σάββατο οι Holger Rune και Igo Gaston.

Ο Cicipas αποδείχθηκε εξαιρετικός «σκωρία» για άλλη μια φορά στο τρέχον WG – σε αυτό το Grand Slam ήταν ο πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου μέχρι στιγμής επειδή ηττήθηκε από τον Novak Djokovic στους τελικούς το 2021, αν και έχασε με 2-0 στο σκηνικά.

Πίσω από τον 23χρονο Imer, τον 98ο παίκτη στον κόσμο, υπάρχει ένα σπουδαίο WG – στο βασικό κλήρωση κατάφερε να αποκλείσει τους James Duckworth και Daniel Evans, χάνοντας μόνο ένα σετ.

Ο Έλληνας κυριάρχησε απόλυτα σε αυτό το ματς – έσωσε μόνο ένα μπρέικ-μπάλα που επέτρεψε – ο Σκανδιναβός, και χρησιμοποίησε πέντε από τις 12 που του επέτρεψε ο Ίμερ. Το γεγονός ότι το μεγαλύτερο σετ ήταν το δεύτερο, που κράτησε μόλις 35 λεπτά, μαρτυρά την ανωτερότητα του Τσίτσιπα σε αυτό το ματς.

Φωτο: REUTERS / Gonzalo Fuentes via Guliver