Βιετνάμ: 3 μαθητές νεκροί και πάνω από 120 στο νοσοκομείο

Μετά τον εμβολιασμό παιδιών στο Βιετνάμ , τρία είναι νεκρά και 120 δυσκολεύονται να ξεπεράσουν τις παρενέργειες.

Το Thanh Hoa ανέστειλε τη χρήση της σειράς εμβολίων Pfizer Covid-19 αφού περισσότεροι από 120 μαθητές νοσηλεύτηκαν μετά τον εμβολιασμό.

-Αυτό το άρθρο δημοσιεύτηκε στις 2 Δεκεμβρίου και σε μόλις 3 μέρες από τότε που ξεκίνησαν να εμβολιάζουν παιδιά, στις 30 Νοεμβρίου, τεκμηρίωσαν πάνω από 120 παιδιά που υπέφεραν από παρενέργειες. Και πιθανότατα πολλά άλλα παρέμειναν χωρίς αναφορά.

Από τις 30 Νοεμβρίου, η Κεντρική Επαρχία εμβολιάζει παιδιά ηλικίας 15-17 ετών με το εμβόλιο Pfizer Covid-19. Ωστόσο, περισσότερα από 120 παιδιά εισήχθησαν σε νοσοκομεία αφού εμφάνισαν συμπτώματα όπως ναυτία, πυρετό ή δυσκολία στην αναπνοή, ανακοίνωσε την Πέμπτη το Επαρχιακό Κέντρο Ελέγχου Νοσημάτων (CDC).

Οι 17 από αυτούς είχαν σοβαρές αντιδράσεις, αλλά η κατάσταση της υγείας τους έχει σταθεροποιηθεί και συνεχίζουν να παρακολουθούνται στο νοσοκομείο, ανακοίνωσε το κέντρο. Οι αρχές του Thanh Hoa δεν έχουν ακόμη επιβεβαιώσει την αιτία των συμπτωμάτων τους.

Ο διευθυντής του CDC Thanh Hoa Luong Ngok Truong είπε ότι η επαρχία είχε σταματήσει να χρησιμοποιεί την τρέχουσα σειρά των εμβολίων. «Έχουμε ακόμη άλλες σειρές με εμβόλια Pfizer, έτσι θα συνεχίσουμε τον εμβολιασμό για τα παιδιά », είπε.

Οι ύποπτες σειρές θα αποθηκευτούν και αργότερα θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για άλλες ομάδες όπως για ενήλικες, είπε ο Truong.

Ο Wu Wang Qin, διευθυντής του Γενικού Νοσοκομείου στην Ha Trung County, είπε ότι οι παρενέργειες μετά τον εμβολιασμό είναι φυσιολογικές, αλλά είναι πιο πιθανό να συμβεί σε παιδιά από ότι στους ενήλικες.

«Όσοι έχουν αντιδράσεις ή εξασθενημένο πρέπει να δοθεί προσοχή, προκειμένου να αποφευχθεί μια αλυσιδωτή αντίδραση», δήλωσε ο Chin.

Το CDC Thanh Hoa εχει διανέμει περίπου 117.000 δόσεις Covid-19 εμβολίων σε 27 νομούς και πόλεις. Πάνω από 56.700 δόσεις χορηγήθηκαν.

Την περασμένη εβδομάδα, τρία παιδιά πέθαναν μετά από εμβολιασμό με το Pfizer Covid-19 στο Bac Giang, στο Ανόι και στο Binh Phuoc. Η αιτία θανάτου προσδιορίστηκε ως «υπερβολική αντίδραση στο εμβόλιο».

– Όταν ένα πειραματικό φάρμακο σκοτώνει περισσότερους ανθρώπους, δεν είναι «υπερβολική αντίδραση», είναι απόδειξη ότι το φάρμακο έχει τη δυνατότητα να σκοτώσει.

Την περασμένη εβδομάδα, τέσσερις εργαζόμενοι στο εργοστάσιο υποδημάτων Kim Viet του Thanh Hoa πέθαναν αφού εμβολιάστηκαν με το Vero Cell Covid-19, επίσης λόγω «παρενεργειών».

NultaTacka / Sott.net/VnExpress

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *